تبلیغات
 آینده - مدارات جالب
آینده
نوشته شده در تاريخ شنبه 8 فروردین 1388 توسط hasan shams abadi | نظرات ()

ابتدا نقشه های بدون آی سی را معرفی می کنیم:

 

در نقشه ی شکل زیر نوعی چشمک زن 2 LED را مشاهده می کنید:

چشمک زن

همانطور که مشاهده می کنید، این مدار از چهار عدد مقاومت، دو عدد خازن، دو عدد LED و دو ترانزیستور تشکیل شده است.

مقاومت های R1 و R3 مقدارشان ۲۷K می باشد که معمولاً به صورت چهار حلقه عرضه می شوند و توان آنها ¼W می باشد. رنگ روی بدنه ی این دو مقاومت برابر است با قرمز، بنفش، نارنجی و حلقه ی چهارم آن نیز که درصد خطای مقاومت را نشان می دهد، مقدارش در این مدار چندان مهم نسیت (مثلاً قرمز رنگ یا نقره ای رنگ یا... باشد). مقاومت های R2 و R4 مقدارشان 27 و W¼ می باشد که رنگ بدنه ی آنها قرمز، بنفش و سیاه است و رنگ حلقه ی چهارم نیز مهم نیست.

 

دو خازن C1 و C2 ظرفیتشان µF 47 می باشد و از نوع خازن الکترولیتی هستند که باید به سر مثبت و منفی مشخص شده در نقشه و  روی بدنه خازن توجه کرد چرا که اگر سرهای خازن الکترولیتی به طور معکوس در مدار قرار گیرند منجر به سوختن و حتی انفجار خازن می گردند در ضمن باید به ولتاژ کار خازن الکترولیتی که بر روی بدنه ی آن نوشته شده است توجه کرد که این ولتاژ نباید کمتر از 10V باشد چرا که در این حالت خازن الکترولیتی داغ شده و می سوزد.

 

دو LED مشخص شده نیازی به توضیح ندارند و فقط باید دقت کرد که کاتد و آند  LED ها درست در مدار قرار بگیرند در غیر این صورت LED ها روشن نمی شوند. شما می توانید با توجه به تصویر زیر به راحتی کاتد و آند LED را از هم تشخیص دهید:

LED

و در این تصویر پایه ی کاتد کوتاه تر از آند است و همچنین به قسمت بالایی کاتد نگاه کنید که کمی خمیده است و راه دیگر تشخیص کاتد را در تصویر زیر مشاهده کنید:

 LED

همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید، قسمتی که پایه ی کاتد LED واقع شده است سمت چپ تصویر است (به بریدگی دایره در سمت چپ توجه کنید و در همه ی LED ها این بریدگی وجود دارد که پایه ی کاتد را مشخص می کند).

دو ترانزیستور موجود نیز C1959 هستند که پایه های آن باید درست قرار بگیرند که با توجه به شکل زیر می توانید پایه های آن را از هم تشخیص دهید:

 

Transistor 

وقتی باتری 3 ولتی به مدار متصل شود، خازن ها شروع به پر شدن و خالی شدن (شارژ شدن و دشارژ شدن) می کنند در نتیجه ترانزیستورها به حالت هدایت و قطع می روند و در نتجه از پایه ی C ترانزیستورها که در مسیر LED قرار دارند جریان قابل توجّهی عبور کرده و LED ها شروع به چشمک زدن می کنند.

با نحوه پیاده سازی قطعات این مدار بر روی فیبر مدار چاپی، در سطح بعدی آشنا می شوید. شکل زیر نمونه ی ساخته شده ی این مدار را نشان می دهد:

 

Map 

 

در نقشه ی زیر نوعی دزدگیر را نشان داده ایم:

Schematic

این مدار از چهار مقاومت، دو خازن، دو ترانزیستور و یک بلندگو تشکیل شده است.

مقدار خازن C1 که خازن عدسی است 102 می باشد که بر روی بدنه ی آن نوشته شده است (برای تشخیص مقدار خازن سرامیکی به سطح 2 مراجعه کنید) و خازن C2 نیز خازن عدسی می باشد که مقدارش 473 می باشد. برای تشخیص مقدار مقاومت های  R1تا R4 به سطح 2 مراجعه کنید.

بلندگوی به کار رفته در این مدار ترجیحاً باید مید رنج باشد چون بلندگوی ووفر نمی تواند صدای تولید شده ی این مدار را پخش کند و یا با صدای کمی پخش می کند.

تا زمانی که سیم AB از مدار جدا نشده است، مدار در حالت سکون به سر می برد که در این حالت مدار جریان کمی مصرف می کند و وقتی که سیم AB به هر دلیلی پاره شود، مصرف جریان مدار زیادتر شده و بلندگو به صدا در می آید. با تعویض مقاومت های R1,R4,R3 صدای پخش شده از بلندگو تغییر می کند به طوری که می توان مدار را با بلندگوی ووفر نیز به کار انداخت خودتان این مقاومت ها را عوض کنید و نتیجه را ببینید.

این مدار از دو ترانزیستور تشکیل شده است که چیدمان پایه های ترانزیستور B324 به صورت زیر می باشد:

TransistorTransistor

و چیدمان پایه های ترانزیستور BC237 به صورت زیر است:

Transistor

شکل زیر نمونه ی ساخته شده ی این مدار را نشان می دهد:

 

Made

در نقشه ی زیر نوعی چشمک زن سه لامپی را نشان داده ایم:

چشمک زن سه چراغی

این مدار از سه لامپ، یک کلید قطع و وصل، سه مقاومت، شش خازن و دو ترانزیستور تشکیل شده است.

خازن های به کار رفته در این مدار از نوع الکترولیتی می باشند و مقدارشان 470µF می باشد.

مقاومت های به کار رفته نیز مقدارشان 2.2KΩ می باشد (روی بدنه ی آنها هر سه حلقه ی رنگی قرمز هستند)

ترانزیستورها نیز همان ترانزیستور به کار رفته در نقشه ی قبل می باشد که چیدمان پایه های آن را مشخص کرده بودیم.

لامپ ها نیز به صورت مشخص شده در مدار قرار می گیرند.

این مدار با باتری 3V کار می کند و سر مثبت این باطری به کلید S1 و پایه های امیتر ترانزیستورها وصل است و سر منفی باتری به یکی از پایه های لامپ ها وصل است (نقشه را ببینید).

نکته ی آخر این است که اگر از لامپ 3V پر مصرف استفاده کنید، ترانزیستورها داغ می شوند و لامپ ها دیگر روشن نمی شوند پس بهترین لامپ هایی که می توانید در این مدار استفاده کنید در تصویر زیر نشان داده شده اند که در کنار یک LED قرار دارند:

لامپ

این مدار را می توانید برای تزئیین و  دکوراسیون به کار ببرید. در شکل زیر نمونه ی ساخته شده ی آن را مشاهده می کنید:

نمونه ی ساخته شده

با کامل شدن سطح 2 نقشه های بیشتری را به این قسمت اضافه می کنیم. در مورد نقشه کشی فیبر مدار چاپی نیز باید بگوییم مطالب آن در دست تایپ است و تا چند روز آینده بر روی وبلاگ قرار خواهد گرفت لطفاً به سطح 4 مراجعه کنید.

 درباره وبلاگ
جستجو
آخرين مطالب
آرشيو
نويسندگان
پيوند ها
آمار سايت
بازديدهاي امروز : نفر
بازديدهاي ديروز : نفر
كل بازديدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :